איך בנוי שאלון גאמא סייבר

Facebook
Twitter
LinkedIn

לא מעט צעירים שמעו כי מי שמצליח להתקבל למסלול גאמא סייבר בצבא מבטיח לעצמו עתיד מזהיר במשרה נחשקת באחת מחברות ההייטק המובילות והגדולות ביותר בארץ ואולי אפילו בעולם, גם אם אין לו כלל תואר. יחד עם זאת, רבים תוהים כיצד מתקבלים למסלול גאמא סייבר היוקרתי. גם אם למדתם במגמת מחשבים מורחבת, לא בהכרח תעברו בהצלחה את המבחן המדובר. לכן, אם התחלתם לחשוב על להשתלב במסלול של גאמא סייבר בצבא, חשוב שתבינו איך בנוי שאלון גאמא סייבר, מה צריך ללמוד בכדי לעבור את השאלון המדובר בהצלחה ועוד.

מהו גאמא סייבר?

גאמא סייבר הוא למעשה שאלון שמאגד בתוכו מגוון מסלולים שונים הנוגעים לעולמות הטכנולוגיה, כאשר חלק מהמסלולים עוסק בפיתוח של מערכות מודיעיניות מתקדמות, חלק בסייבר ובאבטחת מידע, חלק במחקר ופתירה של אתגרים טכנולוגים שונים ועוד. במסגרת ההכשרה למסלול המדובר המתגייסים יקבלו מגוון רחב של קורסים והכשרות שונות במגוון תחומים לרבות: מחקר, סייבר, פיתוח תוכנה, בדיקות איכות, תפעול ובקרת מערכות ועוד. בסוף ההכשרה המתגייסים יעסקו במערכות מודיעיניות מתקדמות וגם יתמודדו עם משימות משמעותיות ואתגרים טכנולוגיים שונים.

מעבר ליתרונות הרגילים שניתן למצוא בשירות בכל יחידה בחיל המודיעין, היתרון המרכזי של המסלול המדובר הוא כי מדובר על מסלול עם שם יוקרתי ורציני גם באזרחות. כל מי שישרת במסלול המדובר יצליח למצוא עבודה טובה מאוד באזרחות בתחום שבו הוא עסק, כאשר הדבר לעיתים קרובות כלל לא יחייב אותו בתואר או לימודים נוספים. מעבר לכך, בחלק מההכשרות במסלולים השונים הקרוסים שתעברו יהיו חופפים לקורסים בתואר ועל כן תוכלו לקבל נקודות זכות בתואר שתלמדו. דברר נוסף הוא שבחלק מהמקרים ניתן ללמוד במקביל לשירות במסלול זה גם תואר ראשון ולצאת עם ניסיון רציני ששווה לא מעט בתעשייה.

התפקידים ביחידות הללו הם באמת מאתגרים ומעניינים וכל אחד שיתקבל ייחשף לטכנולוגיות מתקדמות ומרתקות.

ההרשמה למחזור הקרוב נפתחה!

מה צריך לדעת על המיונים לגאמא סייבר?

תהליך המיון לגאמא סייבר יהיה מורכב מכמה שלבים:

בשלב הראשון יהיה שאלון מקוון אשר יפתח למועמדים רלוונטיים לצורך מילוי מהבית. השאלון יכיל רשימות מושגים מעולמות תוכן שונים במחשבים וכל מועמד יידרש לסמן את המושגים שהוא מכיר. עליו לענות על השאלון המדובר בצורה כנה ואמיתית מאחר והוא צפוי להיבחן בהמשך על הנושאים אותם הוא סימן.

השלב הבא הוא יום מבחנים למסלולי גאמא. מדובר על יום שנערך במתקן מיון של חיל המודיעין והוא מורכב ממבחנים ומשאלונים אישיים, כאשר כולם יהיו ממוחשבים. בתחילת היום יועברו שני מבחנים שבודקים מהו הפוטנציאל של המועמדים ללמידת נושאים חדשים בתחום הרשתות והפיתוח ולאחר מכן המועמדים יידרשו לענות על מבחני ידע שיבחנו את רמת הידע שלהם בנושאים כגון:Cyber Security, Web, Netowrks, Oop, C, Assembly, Python, Windows, Linux ועוד.

בשלב הבא תהיה סדנה מעשית שתתקיים במתקן מיון של חיל המודיעין ובמסגרת סדנה זאת ייבדק הידע המעשי של כל מועמד במשימות שונות בתחומי המחקר או הפיתוח וזאת בהתאם להישגים שהשיג המועמד בשלבי המיון הקודמים.

מי שיעבור את הסדנה המעשית יעבור ראיון מקצועי למסלול שהוא יימצא מתאים אליו בהתאם להישגים שלו. במסגרת הריאיון המדובר כל מועמד יתנסה בסוגיות מקצועיות שהוא יידרש לפתור בפועל. ישנם מועמדים שיימצאו מתאימים ליותר ממסלול אחד ועל כן הם יוזמנו לראיונות שונים.

בשלב האחרון יהיה מיון אישיותי שיכלול מענה על שאלונים אישיים, ראיון פסיכולוגי וכן מבחני אישיות. מדובר על מיון שמתבצע בצורה מקוונת.

איך בנוי שאלון גאמא סייבר?

אז השלב הראשוני הוא כמובן שאלון גאמא סייבר שהוא יחרוץ למעשה את הגורל שלכם לגבי זימון לשלבים הבאים של המיון ולכן, יש להתכונן לקראת השאלון המדובר היטב.

את השאלון המדובר כאמור מבצעים בבית, כאשר לא מדובר על מבחן כלשהו שיש לעמוד בזמנים בכדי להגיש אותו. כל מועמד יידרש לסמן את כל הנושאים שהוא מכיר ושולט בהם בתחום סייבר, תוכנה ופיתוח. באמצעות השאלון המדובר, הצבא מבצע סינון לתלמידי מגמות מחשבים שלא מספיק הרחיבו את הידע שלהם בתחום ועל כן, הם לא יהיו מתאימים להמשך מיונים.

השאלון יחולק לפרקים ובכל פרק תדרשו לסמן את המושגים שאתם מכירים, כאשר הפרקים הם:

  • מערכת ההפעלה Linux
  • מערכת ההפעלה Windows
  • שפת אסמבלי
  • שפת C/C++
  • תכנות high level ותכנות מונחה עצמים
  • רשתות תקשורת ופרוטוקולים
  • מתקפות סייבר ואבטחה

אם חשבתם שאתם יכולים לסמן סתם נושאים בשאלון בכדי להרשים את הבוחנים או בכדי להגדיל את הסיכויים שלכם להגיע לשלב המיונים הבא, חשוב שתדעו שאתם לא יכולים להעיד על עצמכם כבעלי היכרות וידע עם תחום כלשהו שאתם לא באמת מכירים שכן, אם תתקדמו לשלבים הבאים יבחנו אתכם על הנושאים שסימנתם בשאלון ככאלה שאתם מכירים.

חשוב שתזכרו, בצבא לא מצפים שתדעו את כל הנושאים שמופיעים בשאלון. מדובר על שאלון רחב שכולל מגוון תחומים שונים שאף מועמד לא באמת שולט בכולם. המטרה של הצבא היא להבין האם יש פוטנציאל להתאמתכם ליחידה זאת בהתאם להכרות שלכם עם עולם התוכן המדובר. כמו כן, מתוך השאלון ומתוך המשך המיון שלכם, הצבא ידע כיצד להתאים את החוזקות שלכם לתפקיד המדויק לכם באחת מהיחידות המובחרות שתתאים לכם, כך לדוגמא: מועמד ששולט בשפת C/C++ יתחרה מול מועמדים אחרים שגם שולטים בשפה הזו על תפקיד בתחום הזה,  לעומת מועמד אחר ששולט בתכנות high level שעבורו לא יתנו חשיבות לרמה שלו בשפת C/C++ מאחר ומדובר על שני תחומי פיתוח תוכנה שונים.

העצה הטובה ביותר בסופו של דבר היא להתמקד בנישה אחת ולהיות הכי טובים בה ולא לנסות ללמוד את כל מה שנוגע לתוכן ששואלים עליו בשאלון הזה שכן, אם תנסו ללמוד את כל החומר, תגלו שאתם לא מצליחים באמת להבין משהו לעומק ובטח שלא לשלוט בו. קחו לעצמכם תחום אחד שאתם מתמקדים בו ועשו את כל מה שאפשר בכדי להיות הכי טובים בו. לעוד מידע קראו את המאמרים שלנו באתר מועדון המתכנתים.

עוד מהבלוג שלנו

מסלול חבצלות

מסלול חבצלות

אם אתם חושבים להתגייס לחיל המודיעין, חשוב שתדעו כי חיל המודיעין משלב