חשיבות ההכנה באזרחות לשירות בתפקיד משמעותי בצה"ל

Facebook
Twitter
LinkedIn

אם אתם צעירים וצעירות מוכשרים, עם יכולות של תכנות, חשיבה לוגית ויכולת פתרון בעיות והגעתם לשלב הגיוס לצה”ל כנראה שגם אתם רוצים לקחת את היכולות הכל כך נדרשות שלכם, להשתמש בהן ולפתח אותן גם בשירות הצבאי. כיוון שיש רבים כמוכם הקבלה ליחידות המודיעין הטכנולוגיות הפכה בשנים האחרונות לתחרותית במיוחד ותנאי הקבלה עלו. אז איך ממקסמים את הסיכויים שלכם להתקבל ל8200 המיוחדת ולשרת שירות צבאי משמעותי בליבת העשייה הביטחונית של ישראל? התפקידים שעשויים להתאים לך הם לא בהכרח ברורים מאליהם והסודיות המתחייבת של היחידות לא מוסיפה וודאות בקשר לתפקידים הפתוחים בפני המועמדים. אז איך בכל זאת מבטיחים שתגיע למקום הנכון עם הידע והכלים הנדרשים כדי להשתלב בתפקידי הליבה הטכנולוגיים וליהנות מההכשרה המקצועית הטובה ביותר בתחום? עמידה בתנאי הקבלה והכנה מוקדמת לבחינות הקבלה הן המפתח. במאמר הבא נסביר מדוע להתכונן למבחני האזרחות הוא צעד קריטי עבור כל מי שרוצה לנצל את הפוטנציאל הטכנולוגי שלו בשירות המשמעותי ביותר ואיך עושים את זה.

הכנה ליחידות הטכנולוגיות בצה"ל היא כמו הכנה לכל יעד משמעותי אחר בחיים. כמו שמי שרוצה להתקבל לסיירת משקיע בכושר קרבי, וכמו שמי שרוצה להוציא ציון גבוה בפסיכומטרי לצורך לימודי רפואה עובר קורס הכנה ייעודי, כך עליכם להשקיע ולהתכונן ספציפית לקראת המטרה של קבלה ליחידה טכנולוגית בצה"ל. קודם כל, חשוב שתכירו את תנאי הקבלה ליחידות . לימוד מקצועות ריאליים ברמה של לפחות 5 יחידות לימוד, כגון מדעי המחשב, ואלקטרוניקה, הן תנאי הקבלה המינימליים ליחידות המובילות (כמובן שלא את כולם). פרופיל 25, ציון 60 לפחות במבחן דפ"ר, הם תנאים הכרחיים לקבלתכם ליחידות המובילות כמו 8200. אם אתם עומדים בתנאי הסף תוכלו להגיש בקשה להתמיין לתפקידי המודיעין ולקבל זימון ליום המיונים או לקבל זימון למבחן המקוון שפותח את המיונים למסלול גאמא סייבר ביחידות העילית.

תנאי קבלה ומיון – מבחן גאמא סייבר

תהליך המיון למסלול גאמא סייבר היוקרתי של יחידת 8200 הוא ממושך, מורכב, ומחולק ל-5 שלבים. הוא מתחיל עם שאלון מקוון שבו נבדקים המועמדים על ידע קודם בתחומי המחשבים, סייבר והתכנות הרלוונטיים למסלול גאמא סייבר. בשאלון המקוון אתם תתבקשו לסמן נושאים שיש לכם ידע מוקדם איתם, ענו בכנות וסמנו רק נושאים שאתם יודעים ברמה בסיסית לפחות. לאחר עמידה בשלב זה, המועמדים לגאמא סייבר נקראים ליום מבחנים בו הם יבחנו בחינות ממוחשבות שיבחנו גם את הידע הנרחב שלהם בעולם הסייבר וגם את הפוטנציאל שלהם ללמוד דברים חדשים. כבר לכאן כדאי להתחיל להתכונן, ברגע שנדע מול מה אנחנו עומדים ונתרגל סימולציות דומות – נוכל להגיע למיקסום הפוטנציאל והסיכויים שלנו. המבחן הזה יבחן את הידע והיכולות שלכם בתחומי השפות, הרשתות, מערכות ההפעלה, לינוקס, מתקפות סייבר ואבטחה. זהו השלב שאליו כדאי לכם להכין את עצמכם יסודית מראש.

ההרשמה למחזור הקרוב נפתחה!

למועמדים המצליחים לעבור גם את השלב הזה, צפויה סדנה מעשית אינטנסיבית במסגרת המיון לגאמא סייבר. חשוב להבין שהמבחנים הללו לא קלים והיקף החומר שעליו תיבחנו עולה על היקף החומר שנלמד בבתי- הספר. לכן, לנוכח רמת הקושי ווההזדמנות היחידה שמקבלים ביום המיונים (אין מועדי ב’ למי שתהה) מומלץ מאוד להיערך אליו באופן ממוקד באמצעות שירותי הכנה ייעודיים. כמו שלא ניגשים לבגרות בלי לדעת מה החומר, הידיעה המוקדמת, והנסיון עם המבחנים תעלה משמעותית את הסיכויים שלכם להצליח. אתם לא רוצים רק לעבור את המבחנים אלא להתעלות על כל שאר המועמדים שניגשו למיונים לתפקיד שלכם ובשביל זה כדאי לכם להרגיע מנוסים, רגועים ובטוחים בעצמכם. בסדנה זו תיבחנו מעשית בפיתוח תוכנה בשפת תכנות אותה תבחרו ותתמודדו עם אתגרי סייבר. החלק הקשה ביותר בסדנה, ואחד המבחנים הקשים בצה"ל הוא תרגיל ייחודי הנקרא "הקופסה השחורה" של גאמא סייבר, המדמה אתגרי CTF בו תידרשו לזהות חולשות וליישם מתקפות סייבר. לקראת שלב הגמר של המיון, המועמדים המצטיינים יעברו ריאיון מקצועי בו יבחן הניסיון שלהם בעולם הפיתוח תוכנה על ידי שאילת שאלות בנושא פרויקטים אישיים שהם פיתחו, והם יעברו גם מבחן אישיות שבו הם לספר על תכונות שלהם ואתגרים שהם חוו בעבר, חשוב להבין שמלבד המיומנויות המקצועיות שירות ביחידה מסווגת דורשת גם איכויות אישיות וערכים כמו יכולת עבודת צוות, יושרה, התמדה ועמידה בלחצים.

המבחנים המקצועיים אמנם לא קלים ויש הרבה יותר מועמדים מתפקידים לאייש אבל זה בהחלט אפשרי ותלוי בכם במידה רבה. כמו כל דבר ההכנה המקדימה היא המפתח להצלחה בתהליכי המיון התחרותיים בצה"ל והיא שתאפשר לכם להוציא מעצמכם את הטוב ביותר האפשרי. ההשקעה בטווח הקצר בהחלט תשתלם בעתיד כיוון ששירות ביחידות כמו גאמא סייבר ב-8200 הן לא רק הזדמנות יוצאת דופן עבור בוגרי תיכון בעלי חשיבה לוגית וכישורים טכנולוגיים לפרוץ דרך בעולמות הסייבר והמודיעין הדיגיטליים, אלא גם תזכה אתכם בנסיון וכישורים שיהפכו אתכם למבוקשים בתעשיית ההי-טק אחרי הצבא. ההזדמנות לשירות ביחידות טכנולוגיות מובילות בצה"ל היא כמובן לא רק יתרון עתידי, אלא גם הזדמנות להשפיע על הביטחון הלאומי ולהגן על מדינת ישראל באמצעות טכנולוגיות מתקדמות ויכולות מודיעין מהשורה הראשונה. אך לא מזיק לדעת שלפי ניסיון העבר גם בתקופות של מיתון שתעשיית ההי-טק פגיע אליה במיוחד, הביקוש לבוגרים של היחידות הטכנולוגיות של צה"ל נשאר קשיח ויציב. אם אתם רוצים לשרת שירות משמעותי, לתרום משמעותית לבטחון המדינה, ולהעלות את ערככם בשוק העבודה גם בעתיד על ידי שירות ביחידות העילית הטכנולוגיות-  השתדלו להחשף מראש לתכנים הנדרשים, תכירו את מבנה המבחנים והתנסו בכמה שיותר סימולציות מדמות. זה לא רק יסייע לכם לבנות בסיס ידע מקצועי אלא גם יפתח רמת ביטחון וניסיון שישפרו את סיכויי ההצלחה שלכם.

ומכאן כל שנותר לנו הוא לאחל לכם בהצלחה! לחצו כאן למבחן הצצה

עוד מהבלוג שלנו

מסלול חבצלות

מסלול חבצלות

אם אתם חושבים להתגייס לחיל המודיעין, חשוב שתדעו כי חיל המודיעין משלב