מה זה שאלון גאמא סייבר

Facebook
Twitter
LinkedIn

מה זה שאלון גאמא סייבר – כל מה שרציתם לדעת!

חולמים להשתלב באחד ממסלולי המחשוב המתקדמים של חיל המודיעין? הגעתם למקום הנכון. בשורות הבאות נכיר מקרוב את אחד המסלולים המבוקשים ביותר – מסלול גאמא סייבר. מסלול זה מחייב מעבר של לא מעט שלבי מיון, חתימה על הארכת שירות חובה עבור נשים וכן חתימה על עד שלוש שנות קבע. מלש"בים רבים מנסים את מזלם בשלבי המיון למסלול גאמא סייבר, אך מעטים נמצאים מתאימים ומסיימים בהצלחה את כל שלביו. רוצים להגיע מוכנים? בשורות הבאות נכיר את שלבי המיון השונים, נכיר את התכנים שכדאי שתכירו טרם הגיעכם לשלבי המיון הראשוניים וכן נכיר את לוח הזמנים של מתגייסי המסלול.

 

רוצים לעבור את שאלון גאמא בהצלחה? אתם חייבים הכנה מוקדמת!

ראשית, חשוב לומר כי שאלון גאמא סייבר מחייב ידע נרחב מעבר לחומר של בית הספר. מתגייסים רבים מנסים את מזלם בשלבי המיון הראשוניים למסלול, אך בשל היעדר הידע הנדרש, סיכויי ההצלחה שלהם נמוכים למדי. מנגד, חשוב לדעת כי המלש"בים הצעירים אשר מבקשים להשתלב במסלול אינם חייבים להציג בקיאות נרחבת והיכרות עמוקה עם כל תחומי הידע העולים בשאלון גאמא סייבר. הצבא מחפש תלמידים ששולטים בתחום הסייבר ומתמחים בעולם תוכן מסויים, בין אם זה פיתוח בשפות לואו-לבל כמו שפת סי או פיתוח בשפות היי-לבל כמו סי-שארפ, כך תוכלו להתקדם בשלבי המיון ואף להשלים את המסלול במלואו. רוצים להכיר את שלבי המיון השונים? ריכזנו עבורכם חלק נכבד מהם בפסקאות הבאות.

הכירו את שלבי המיון של אחד המסלולים המבוקשים בחיל המודיעין

שלבי המיון של מסלול גאמא סייבר:

● שאלון גאמא סייבר מקוון

שלב זה הוא השלב הראשון שנפתח בפני המועמדים שנמצאו מתאימים בהתאם לתפקודם בצו הראשון. שאלון גאמא סייבר הוא שאלון מקוון הנעשה מהבית, והוא כולל בעיקר בחינת ידע רלוונטי לתחום. בשאלון המועמדים נדרשים לסמן את כל המושגים שהם מכירים מהרשימה שתופיע לפניהם. חשוב להדגיש – לא חייבים להכיר את המושגים על בוריים, אלא היכרות בסיסית שתאפשר להסביר בכמה שורות על המושג. שאלון זה בנוי על אמון, כך שעל המועמדים לסמן אך ורק את המושגים שהם אכן מכירים. על בסיס המענה בשאלון גאמא סייבר ראשוני, מחליטים את מי להעביר לשלבים הבאים. ללא היכרות עם המושגים הבסיסיים המופיעים בשאלון, לא תוכלו להתקדם בשלבי המיון – ולכן חשוב להקדים הכנה לקראת שלבי המיון השונים.

ההרשמה למחזור הקרוב נפתחה!

● יום מיון במתקן של חיל המודיעין – מבחנים ושאלונים ממוחשבים

לאחר שעברתם את שלב שאלון גאמא סייבר הראשוני, תועברו ליום מיום במתקן של חיל המודיעין. במסגרת יום זה כלל המועמדים עוברים מגוון מבחנים שונים שנועדו לבחון את ידיעותיהם בתחומים רלוונטיים וכן את יכולתם ללמוד דברים חדשים. תחילה, המועמדים נדרשים לעבור שני מבחנים לבדיקת פוטנציאל הלמידה. המבחנים בנושאים: פיתוח ורשתות.  בשלב הבא של יום זה, המועמדים נדרשים לעבור מגוון מבחני ידע רלוונטיים אודות שפות תכנות ועולם הסייבר, כמו:מערכת לינוקס, רשתות תקשורת, שפת פייתון, אבטחת מידע ועוד. המועמדים נדרשים לענות אך ורק על התחומים שהם מכירים, גם אך מדובר באחוז מצומצם מכלל מבחני הידע. זכרו, יום זה בוחן גם את הידע שלכם אך גם את פוטנציאל הלמידה שלכם, כך שגם אם הידע מצומצם אך פוטנציאל הלמידה גבוה, קיים סיכוי גבוה שתצליחו להתקדם לשלבים הבאים.

 

● מבחנים מעשיים

עברתם בהצלחה את שלבי המיון הראשונים? בשלב זה אתם מדרשים להוכיח את ידיעותיכם באופן מעשי. מבחנים אלה נערכים במתקן של חיל המודיעין ושם בוחנים את יכולותיהם המעשיות של המועמדים על בסיס הישגיהם בשלבי המיון הראשונים. מעבר למבחנים המעשיים, המתמיינים השונים יקבלו ליווי מאנשי מודיעין שעברו את המסלולים אליהם הם שואפים להתמיין. חשוב להדגיש כי כל השלבים המעשיים נעשים על בסיס רשת חיצונית וייעודית לצרכים אלה, שאינה קשורה לרשת האינטרנט וכוללים גם את שלב ה"בלאקבוקס" שנחשב למאתגר ביותר במיונים הצהליים.

 

● ראיון אישי

לאחר השלמת שלב המבחנים המעשיים, עוברים לשלב הראיונות. בשלב זה כלל המתמיינים שהצליחו להרשים עם הישגיהם המעשיים, יעברו לראיון אישי. הראיון האישי הוא ראיון מקצועי שתפקידו לבחון שוב את יכולת המתמיין למקום ספציפי ביחידה. מתמיינים שיעברו בהצלחה את שלב זה ידעו לאיזה יחידה הם מיועדים על בסיס הישגיהם. חשוב להדגיש כי ישנם לא מעט מועמדים שימצאו מתאימים ליותר ממקום אחד, ולכן הם יזומנו לכמה ראיונות שונים. ייתכן שהראיונות יתקיימו באותו יום ובאותו מקום, וייתכן שהם יתקיימו במועדים שונים ובמקומות שונים.

 

● מבחן אישיותי

לסיום שלבי המיון, הגענו לשלב המבחן האישיותי. תפקידו המרכזי של מבחן זה הוא לוודא כי מועמד שעבר את כל השלבים המקצועיים, ידע להתמודד גם עם מורכבויות נפשיות הכוללות מצבים מורכבים, לחצים ושלל עומסים. מבחנים אלה אינם מקצועיים כלל, אך חשובים לא פחות. במסגרתם ימלא המועמד מגוון שאלונים, מבחני אישיות ופגישה עם פסיכולוג מקצועי. מבחן זה מועבר באופן מקוון.

 

הכירו את לוחות הזמנים של המסלול – מתחייבים לקבע!

לפני סיום, חשוב שתכירו גם את לוח הזמנים של מסלול גאמא סייבר. כפי שציינו מעלה, כלל הנמצאים מתאימים למסלול גאמא סייבר נדרשים להשלים שירות חובה ל 32 חודשים. מעבר לכך, בשל הליך ההכשרה הארוך, המועמדים צריכים להתחיל את הכשרתם עוד טרם גיוסם. ומה לגבי שירות קבע? כלל נבחרי המסלול נדרשים לחתום לעד 3 שנות קבע. לוח הזמנים של המסלול יכול להתאים עבורכם? הגיעו מוכנים לשלבי המיון השונים וייתכן שתצליחו להתמיין למסלול המבוקש.

 

הגיעו מוכנים ושפרו את סיכויי ההצלחה שלכם בעשרות אחוזים!

לסיום חשוב לומר – מסלול גאמא סייבר מחייב הכנה מוקדמת עם מועדון המתכנתים. מועמד שיגיע ללא רקע רלוונטי וידע בסיסי בתחום, לא יוכל להתקדם בשלבי המיון השונים. כיום יש מגוון רחב של קורסים וסדנאות המסייעות למועמדים למצוא את מקומם ביחידות המובחרות ביותר של ענף המודיעין. הכנה מקצועית תגדיל את סיכויי ההצלחה שלכם עשרת מונים.

עוד מהבלוג שלנו

מסלול חבצלות

מסלול חבצלות

אם אתם חושבים להתגייס לחיל המודיעין, חשוב שתדעו כי חיל המודיעין משלב