מסלול חבצלות

Facebook
Twitter
LinkedIn

אם אתם חושבים להתגייס לחיל המודיעין, חשוב שתדעו כי חיל המודיעין משלב בו מגוון רחב של תפקידים מעניינים וכמובן מסווגים. יחד עם זאת, אחד מהמסלולים היוקרתיים ביותר בצה"ל הנוגע לתחום המודיעין הוא: מסלול חבצלות. מדובר על תוכנית מצוינות צבאית אקדמאית, כאשר מי שנבחר אליה יעבור הכשרה לקצונה בגופי המודיעין של אמ"ן ובד בבד, ישלב לימודי תואר ראשון. הצעירים אשר מתקבלים למסלול חבצלות יוכשרו לתוכנית של השירות במשך 3 שנים. במהלך השנים הם יעברו טירונות, קורס קצינים, לימודים לתואר ראשון כן עוד הכשרות רלוונטיות כאשר בסיום ההכשרה הם יחתמו שירות קבע למשך 6 שנים, כאשר הם יחליפו את התפקיד שלהם כל שנתיים.

על אף שמדובר על חבצלות תנאי קבלה לא פשוטים, תוכנית חבצלות נחשבת לאחת התוכניות הזוהרות והיקרות של צה"ל וזאת בעיקר בשל מערך ההשכלה הרציני שכל בוגר מסלול יוצא אתו. מעבר לכך, מקבלים במסלול זה הכשרה מודיעינית, פיקודית וצבאית שמלווה על ידי תת אלוף אשר גם מעביר אותה בפועל וגם דואג לאחר מכן לשיבוץ ביחידות. בסיום השירות בוגרי תוכנית חבצלות ייהנו ממגוון רחב של הזדמנויות לרבות: קידום לתפקידים בכירים באגף המודיעין, קריירה משגשגת במגוון תפקידים נחשקים בחברות בולטות ועוד.

כיצד מתקבלים לתוכנית חבצלות?

כאמור, חבצלות תנאי קבלה הם לא דבר פשוט. מסלול חבצלות ידרוש מהמועמד כמה דברים: ציון קב"א מינימלי של 80, פרופיל רפואי של 25 ומעלה, תעודת בגרות מלאה עם ציונים גבוהים, ציון של 650 מינימום בבחינה הפסיכומטרית, ראיון אישי והערכה שיעידו על התאמתו לתפקידים השונים. מעבר לכך הוא יידרש להתחייב לשירות צבאי של מינימום 6 שנים.

תהליך המיון של תוכנית חבצלות יתחיל ביום סינון שיתחיל ב7 וחצי בבוקר ויימשך 8 שעות. במהלך היום יהיו 3 הפסקות שכל אחת מהן תהיה לרבע שעה. מדובר על יום תובעני מאוד שמטרתו היא לזהות כל מתמודד שיכול להתמודד עם עומס עבודה, לחץ ועם מידע מורכב בצורה יעילה. במהלך היום כל משתתף יעבור מגוון רחב של מבחנים פסיכוטכניים וקוגניטיביים שיכללו ידע כללי, אירועים אקטואליים, יכולות מודיעין, מבחנים בלוגיקה ומתמטיקה, תכנות ועוד. שני המבחנים הבולטים יכללו את מבחן הלחץ שמטרתו היא לבדוק כיצד המתמודד פותר תרגילים בצורה מדויקת ומהירה על אף שהוא נתון תחת לחץ וכן, מבחן שפה מומצאת. מדובר על מבחנים מאתגרים שבוחנים את החוסן של המועמד ואת היכולת שלו להבין שפה פיקטיבית לחלוטין.

מעבר לכך, כל מועמד יתמודד עם מבחני קבוצה שיועברו על ידי פסיכולוגים אזרחיים. הפסיכולוגיים ידמו תרחישי חיים אמיתיים בכדי לבדוק את יכולת פתרון הבעיות של המועמד והיכולת שלו להשלים משימות תחת לחץ.

לחצו כאן לקבלת עוד מידע על מועדון המתכנתים

ראיונות אישיים

תנאי קבלה נוסף הוא ראיונות אישיים. הראיונות הללו יתקיימו ביום נפרד ויכללו מפגש עם הנציגים של התוכנית ועם פסיכולוג. הריאיון יתמקד בפוטנציאל האינטלקטואלי של המועמד, ביכולת המנהיגות שלו ועוד. ההערכת המועמד תתחיל מיד כאשר הוא יגיע למקום.

חשוב לדעת כי ציון של 650 ומעלה במבחן הפסיכוטכני הוא תנאי סף לקבלה לתוכנית. את המבחן יש לבצע עד אפריל של שנת הלימודים האחרונה בתיכון.

סיווג בטחוני

מסלול חבצלות ידרוש גם סיווג בטחוני וזאת בשל העובדה שבמהלך השירות במסלול זה תהיה חשיפה למידע רגיש ולכן, כל מועמד יידרש לעבור תחקיר בטחוני וזאת בכדי להעריך את ההתאמה שלו לעבודה תחת סיווג בטחוני גבוה ותקני אבטחת מידע קפדניים.

הכנה למיון לתוכנית חבצלות

כאמור, חבצלות תנאי קבלה מחמירים ביותר ועל כן, תוכנית חבצלות דורשת מכל מועמד פוטנציאלי שרוצה להתקבל אליה הכנה יסודית. עליו להבין את הציפיות של הבוחנים, מה בדיוק דורשים ממנו במסגרת הליך המיון, כיצד להתכונן, מה לדעת וכיצד לגשת ליום המיונים בצורה הטובה ביותר. ככל שמגיעים מוכנים יותר, עם יודע ידע על יום המיונים ועל התוכנית, כך קל יותר להתמודד עם הליך המיונים, עם הדרישות ועם כל מה שעוברים במהלך היום. ידע הוא כוח ועל כן, אם אתם מרגישים שאתם מאוד רוצים להתקבל לתוכנית חבצלות אבל לא יודעים מספיק על התוכנית או על הליך המיונים, חשוב שתחפשו סדנה או קורס כלשהו שמציעים הכנה לתוכנית המדוברת, שיוכלו לסייע לכם.

מהם מרכיבי ההכשרה של תוכנית חבצלות?

כאמור, מסלול חבצלות הוא מסלול שהכשרתו תהיה שלוש שנים. הוא יכלול לימודים אקדמאיים באוניברסיטה העברית אשר ישימו דגש על האסלם ועל המזרח התיכון וכן חטיבה במדעי המדינה וחוג מגמה לבחירה. לאחר הטירונות, החניכים יעברו קורס קצינים שיעניק להם הכשרה פיקודית ומודיעינית. לאחר שיסיימו את הלימודים, ישובצו ביחידות מודיעין בהתאם לכישורים וליכולת שלהם ויתחילו את השירות שלהם כסגני אלופים, כאשר תהיה להם אפשרות להתקדם לדרגת סרן.

חשוב שתדעו כי לבוגרי התוכנית תהיה הזדמנות להמשיך גם לתארים מתקדמים במהלך השירות שלהם וכן להשתלב בהייטק באזרחות בסיום השירות שלהם עם קורות חיים מאוד חזקים שמעידים על היכולות המצוינות שלהם, על הידע הנרחב שיש להם ועל כל הניסיון שהם צברו במהלך השירות הצבאי המשמעותי שהם עשו. קורות החיים הללו יאפשרו להם להיכנס בצורה מהירה לתפקידים עסקיים, ציבוריים, אקדמאיים וביטחוניים.

כיצד תתכוננו לתוכנית חבצלות?

מדי שנה מנסים להתקבל לתוכנית חבצלות לא מעט צעירים אשר רואים את עצמם כבעלי פוטנציאל ויכולות שיכולות לתרום לצבא במסגרת שירותים בתוכנית זאת. יחד עם זאת, חשוב לזכור שלא מדובר על תהליך קבלה קל והוא דורש לא מעט מהמתמודדים. לכן, כדאי מאוד להשקיע בתיכון בלימודים ובקבלת ציונים גבוהים וכמובן, כדאי לברר מראש מה דורשת תוכנית חבצלות מבחינת תנאי קבלה, לשפר את מה שדורש שיפור טרם ניגשים לתוכנית זאת וכמובן, לעבור קורס הכשרה שבו מבינים את כל מה שצריך על שלבי המיון לתוכנית ואיך מתוכננים בצורה ראויה ליום זה.

עוד מהבלוג שלנו

מסלול שחקים

מסלול שחקים

אחד המסלולים הנחשבים בצה"ל נקרא: מסלול שחקים. מדובר על מסלול בחיל המודיעין,