מסלול שחקים

Facebook
Twitter
LinkedIn

אחד המסלולים הנחשבים בצה"ל נקרא: מסלול שחקים. מדובר על מסלול בחיל המודיעין, אשר מכיל בתוכו כמה תתי מסלולים שנקראים: שוב"ל, אמנון, ארזים, שמ"מ, מח"א, אחמ שחקים, אע"מ ואמ"מ. חשוב לדעת כי שחקים תנאי קבלה הם תנאים שלא כל אחד יכול לעמוד בהם וכן, מרבית המסלולים יחייבו להשתתף בקורסים קדם צבאיים ולחתום על תקופת קבע שתנוע בין חצי שנה לשלוש שנים. מעבר לכך, נשים אשר בוחרות להתגייס למסלול המדובר, יחתמו על מסלול חובה של 32 חודשים לפחות. על אף שמדובר על מסלולים תובעניים שלא קל להתקבל בהם, מדי שנה מנסים צעירים רבים שהגיעו לשלב הגיוס לנסות להתקבל למסלול שחקים על תת המסלולים שבו, שכן מדובר על תפקידים משמעותיים, מרתקים וכן, כבוגרי שחקים, יציאה לאזרחות מאפשרת להתברג במקומות עבודה מאוד נחשקים.

מה צריך לדעת על המיונים וההכשרה של מסלול שחקים?

אם אתם שואלים את עצמכם לגבי שחקים תנאי קבלה, כדאי לדעת כי קודם כל בכדי לקבל זימון למיונים לשחקים יש צורך בציון דפ"ר של מינימום 80, כאשר בחלק מהמסלולים יהיה צורך גם בהשכלה תיכונית רלוונטית לרבות: לימודי ערבית, 5 יחידות מתמטיקה ועוד. מלש"בים שיעמדו בכל התנאים הללו יקבלו זימון ליום מיון שיתקיים במתקן רמות בתל אביב. יום המיון יכלול גם מבחנים ייעודיים לתוכנית זאת וגם מבחנים פסיכוטכניים. בין המבחנים הייעודיים אפשר למצוא: מבחן בשפה, מבחן תכנות, מבחן במתמטיקה מומצאת ועוד. מעבר לכך המועמדים צריכים לעבור שאלון 300 שמטרתו היא לבחון האם הם מתאימים לפרופיל האישיותי של התוכנית. במרבית המקרים הם גם יידרשו לעבור סיווג בטחוני וראיון אישי.

הכנה למסלולים הנחשבים ביותר בצה"ל עם סימולציות בזמן אמת

התהליך לא מסתיים בנקודה זאת שכן, מועמדים שהתקבלו לתוכנית שחקים יהיו צריכים לעבור גם הכשרה לא פשוטה. ההכשרה של מרבית המסלולים הנכללים בתוכנית זאת יתקיימו במתקני הדרכה אזרחיים במתכונת של קורס קדם צבאי שלא יספר בפזם שלהם. בחלק מהמקרים, גם לאחר שהמועמד כבר יתגייס הוא יידרש לעבור הכשרה נוספת ייעודית. מדובר על מסלול לא פשוט כלל, אך כאמור, הוא בהחלט שווה את זה וישנם לא מעט מועמדים שמדי שנה מנסים להתקבל למסלול המדובר.

תתי מסלולים במסלול שחקים

כאמור, מסלול שחקים מורכב מכמה תתי מסלולם, כאשר השיבוץ לכל מסלול יהיה תלוי בנתונים האישיים של המועמד, בצרכים של הצבא ובהעדפות האישיות שלו. כל מסלול ידרוש הכשרה ספציפית משלו כאשר במרבית המקרים החיילים ישלחו לשרת לאחר מכן באחד מהבסיסים של אמ"ן, פתוח או סגור. פרק הזמן של השירות ישתנה בין המסלולים השונים כאשר ברובם תהיה אפשרות להתקדם לתפקידי פיקוד, קצונה והדרכה, כך שאם אתם שאפתנים, בהחלט יש לכם לאן לשטוף.

אז מה חשוב שתדעו על תתי המסלולים השונים של מסלול שחקים? הנה כל הפרטים:

שוב"ל – מדובר על מסלול שעוסק בתחום הלוויות והחלל ורלוונטי עבור בוגרי מגמות ריאליות בתיכון. במהלך ההכשרה יתמקדו החניכים בנושאים שונים שקשורים להנדסה, פיזיקה, מודיעין ועוד. בשירות החיילים יהיו אחראים לתפעל מערכות טכנולוגיות מתקדמות וכן להתנהל מול גורמי מפתח בחיל המודיעין ובתעשיית החלל. ההכשרה למסלול זה תהיה קורס של 5 חודשים ויהיה צורך לחתום על קבע לשנה בו.

ההכנה באזרחות תעזור לכם בשירות בצה"ל

אמנון – מדובר על מסלול שמטרתו היא להכשיר חיילים לעסוק בטכנולוגיה מסווגת בתחום הסייבר. הבוגרים של המסלול ישתלבו ביחידות הסייבר בצבא ויעסקו בכל מה שנוגע לטכנולוגיה מבצעית. ההכשרה למסלול זה תהיה חודשיים וחצי בקורס קדם צבאי ולאחר מכן יהיה המשך הכשרה וזאת בהתאם לשיבוץ. במסלול זה יש צורך להתחייב לקבע של 3 שנים.

ארזים – מדובר על מסלול עתודה שבמסגרתו כל חניך יעשה תואר ראשון במדעי המחשב ומתמטיקה באוניברסיטת תל אביב. בסיום הלימודים החניכים יעברו קורס קצינים ויסיימו אותו בדרגת סרן ולאחר מכן יעברו קורס צבאי בתחומי הסייבר והמחקר. ההכשרה הנדרשת למסלול היא שנתיים של לימודים ולאחר מכן קורס קצינים וקורס צבאי שאורכו בין 3 ל5 חודשים. ההתחייבות לקבע תהיה 3 שנים.

שמ"מ – מדובר על מסלול שמכשיר חיילים לשרת באחת היחידות הכי מסווגות באמ"ן. הקורס יתקיים במסגרת צבאית ויעסקו בו בלימודי שפה ובלימודי המזרח התיכון בין היתר. פרק הזמן של הקורס יהיה 5 חודשים וההתחייבות לקבע תהיה לחצי שנה.

מח"א – במסלול זה החיילים ישלבו בין מדע למחשבים כאשר המטרה תהיה למצוא פתרונות לאתגרים מודיעיניים שישראל מתמודדת איתם. ההכשרה למסלול תהיה 5 חודשים והתחייבות לקבע תהיה לחצי שנה

אחמ שחקים – אחמ שחקים הוא מסלול שבו החיילים משתמשים בכלים מחקריים וכן בתכנות כאשר המטרה שלהם תהיה לפתח טכנולוגיות חדשות שיש להן משמעותיות מבצעיות בתחום הסייבר. ההכשרה למסלול זה תהיה 3 חודשים של קורס קדם צבאי במתכונת בסיס סגור ולאחר מכן הכשרת המשך ביחידות. התחייבות לקבע במסלול זה תהיה לשנה.

אע"מ – מסלול אע"מ מהווה חלק מיחידת האיסוף המרכזית של חיל המודיעין וחיילים המסלול המדובר יעבדו וינתחו מידע מודיעני. הם ירכשו ניסיון בעבודה עם מערכות טכנולוגיות מתקדמות. ההכשרה תהיה 4 חודשים של קורס קדם צבאי וההתחייבות תהיה לשנה אחת של קבע.

אמ"מ – חיילים שיעברו הכשרה במסלול זה ימלאו תפקידי אנליטיסים ודאטא אנליסטים בתחום של מחקר מודיעין. הם יהיו אחראי לגבש תמונת מודיעין וזאת באמצעות כלי מחקר וניתוח. כמו כן, הם יתמקדו בשיטות מחקר שונות כמותיות ואיכותניות. בשני המסלולים הללו יקבלו החיילים נקודות זכות אקדמיות באוניברסיטת תל אביב. המסלול המדובר ידרוש 4 חודשים של קורס צבעי ולאחר מכן הכשרה ממוקדת של 20 שבועות.

חשוב לדעת כי אחמ שחקים, שחמ או כל תת מסלול אחר, מצוינים עבור כל צעיר שרוצה להתברג לאחר מכן באזרחות בתפקידי מפתח בתחומי הסייבר, מחשבים, תוכנה ועוד. אז אמנם שחקים תנאי קבלה הם לא דבר פשוט, אך מסלול שחקים פותח דלתות רבות והופך את בוגריו לעובדים מבוקשים מאוד וזאת בשל ידע וניסיון מקצועי משמעותי ביותר שלאחרים לוקח שנים רבות לצבור.

עוד מהבלוג שלנו

מסלול חבצלות

מסלול חבצלות

אם אתם חושבים להתגייס לחיל המודיעין, חשוב שתדעו כי חיל המודיעין משלב