תהליך המיון ל8200 – סדנה וראיונות

Facebook
Twitter
LinkedIn

יחידה 8200 היא יחידה מובחרת בצה"ל. היחידה אחראית על מודיעין סייבר וכן פעולות טכנולוגיות חשובות שונות. אפשר לומר כי ליחידה המדוברת יש תפקיד מכריע בביטחון הלאומי של ישראל וזאת על ידי איסוף מודיעין, ניהול לוחמת סייבר ופיתוח פתרונות טכנולוגיים מתקדמים. היחידה ידועה במיקוד שלה במודיעין אותות וכן בפעולות סייבר מה שהופך אותה לנכס קריטי בפעילויות הגנה והתקפה בסייבר כאחד. בכדי להתקבל ליחידה זאת, יש צורך להיות בעלי מיומנות גבוהה במדעי המחשב, ניתוח נתונים ועוד.

לא מעט צעירים שואפים להתקבל כיום ליחידה 8200, הן בשל העובדה שמדובר על תפקיד משמעותי וחיוני והן בשל העובדה שהניסיון שנצבר מהשירות ביחידה זאת מוערך מאוד, מה שמוביל רבים מהם להשתלב בתעשיית ההייטק בצורה קלה יחסית ובתפקידים נחשקים, בסיום השירות שלהם. יחד עם זאת, חשוב להכיר את תהליך המיון ל8200 ואת כל מה שהוא דורש בו וכן להתכונן אליו היטב, בכדי להגדיל את הסיכויים להתקבל.

תהליך מיון תחרותי

תהליך מיון ל8200 הוא תהליך תחרותי ביותר וזאת בשל העובדה שמדובר על יחידה שיש לה תפקיד חשוב ומטרות חשובות בכל מה שנודע לביטחון הלאומי של ישראל. קבלה ליחידה הזאת אומרת שילוב בפעולות הגנה ומודיעין שהן פעולות שחייבות להתבצע ברמה הגבוהה ביותר, בדיסקרטיות מוחלטת ומתוך דיוק והבנה מלאה בתחום זה. לכן, צה"ל שואף לגייס רק את האנשים המוכשרים ביותר ליחידה זאת, שיש להם מיומנויות יוצאות דופן בתחומים כגון: ניתוח נתונים, קידוד, פתרון בעיות ועוד.

תהליך המיון הקפדני ליחידה מבטיח כי רק מועמדים שעומדים בקריטריונים מחמירים ומפגינים פוטנציאל להצטיין במסגרת השירות שלהם ביחידה, בסביבה תובענית ייבחרו. כך שתהליך המיון למעשה מבטיח את היעילות והמוניטין של היחידה.

כיצד מתבצע תהליך המיון ליחידה 8200?

תהליך המיון ל8200 הוא תהליך קפדני שמטרתו היא כאמור לזהות את המועמדים הטובים ביותר ליחידת העילית של צה"ל. הוא כולל בו כמה שלבים כאשר אל אחד מהם מתמקד בהיבטים שונים של יכולותיו של המועמד:  השלב הראשון הוא שלב הסינון הראשוני והוא יבוצע עוד לפני תחילת הגיוס הרשמי. מועמדים פוטנציאלים לא פעם יזוהו במהלך שנות התיכון שלהם בשל השתתפות שלהם בתוכניות ותחרויות שונות אשר קשורות לתחומי הסייבר, המודיעין והטכנולוגיה. השלב המדובר יכלול סקירה של ציוני הבגרות של המועמד, מגמות מחשבים, ציון דפ"ר או השתתפותו בחוגים רלוונטיים, ותוכניות הכנה ייעודיות שעבר. כל מועמד שעובר את הסינון הראשוני או  יוזמן לשלב הבא.

מבחנים והערכות

לאחר שעוברים את הסינון הראשוני, תתבצע סדרה של מבחנים והערכות קפדניים שמטרתם היא להעריך את הכישורים והידע של המועמד לרבות: ידע מקצועי, חשיבה לוגית, פתרון בעיות, יכולת הסתגלות ועוד. המבחנים יכללו לרוב מבחנים טכניים שיעריכו כישורים טכניים ספציפיים בתחומים כמו: תכנות, אבטחת סייבר וניתוח נתונים.

ביום מבחני שלב הסדנה קודם כל תענו על שאלון פתיחה שיכלול בו: שאלות אופי, רקע לימודי, תוכניות הכשרה ועוד. מעבר לכך תענו על שאלון מושגים שבו תדרגו כל מושג או קבוצת מושכים בהתאם להכרות שלכם אתו כאשר 0 יהיה לא מכיר כלל את המושג ו4 יהיה יודע טוב מאוד את המושג. לאחר השלב הזה יהיה לכם חצי שעה הפסקה ואחריה תחזרו לשלב הבא שיארך 3 שעות ויכלול 10 שלבים ויבחון את יכולות פיתוח התוכנה שלכם. תדרשו לכתוב קוד בשפת תכנות לבחירתכם כך שבכל שלב יתווספו דרישות נוספות לתוכנה שבניתם שיהפכו אותה למורכבת ומאתגרת יותר, דגש חשוב הוא לכתוב מההתחלה קוד גמיש לשינויים ומתכונן נכון לפי עקרונות תכנות מונחה עצמים. במהלך השלבים חונכים יעברו דרכיכם וישאלו אתכם שאלות כדי להבין את החשיבה שלכם, צורת התכנון ולאשר לכם מעבר והתקדמות לשלב הבא.

החלק הבא יהיה חלק מחקרי המורכב מ10 שלבים של אתגרי סייבר והוא נחשב כמאתגר ביותר. יבחנו בו את היכולת שלכם ביישום ידע מקצועי בתחום הסייבר לצורך מציאת חולשות, מחקר ופתרון בעיות. לדוגמא תצטרכו לנתח תעבורת רשת של קובץ סודי, לפענח מידע מוצפן, למצוא מסר שמוסתר בקוד של אתר ועוד.

יש להגיע לשלב המבחנים כמה שיותר מוכנים. חשוב לדעת כי כיום אפשר לבחור סדנה 8200 שתכין אתכם בצורה הטובה ביותר לקראת יום המבחנים והראיונות. בסדנה לא תהיה גישה לגוגל או לחיפוש באינטרנט, אלא יהיה: "MSDN" שהוא כמו ויקפדיה עם הסברים ושימוש בפונקציות שיכולות לסייע בפתרון האתגרים.

בואו לראות מבחן סודי מהמיונים ל8200

שלב הראיונות

לאחר שלב המבחנים יגיע שלב הראיונות, כאשר הראיונות יתבצעו על ידי חיילים או מילואימניקים של היחידה. מדובר על אנשים שמתעסקים בתחום המדובר ביומיום שלהם ומעוניינים לבחור במועמדים שצברו ידע וניסיון רחבי היקף בעולם פיתוח התוכנה והסייבר. הריאיון שתעברו יהיה דומה מאוד לכאלה שעוברים בחברת הייטק.

חשוב מאוד שתזכרו שבראיון לא יבקשו מכם לראות את הקוד של הפרויקטים שעשיתם, אך כן ישאלו אתכם שאלות מעמיקות על הקוד ולכן, חשוב להגיע מוכנים ולא להגיד שאתם מבינים בנושאים שאין לכם הבנה עמוקה בהם או שאין לכם הבנה כלל בהם, רק בכדי להרשים. מדובר על אנשי מקצוע שיבינו ברגע אחד כי אתם לא מבינים בתחום שאתם מעידים שאתם כן מבינים בו.

מעבר לראיונות הטכניים הנוגעים לידע שיש לכם בתחומים הרלוונטיים יתבצעו גם ראיונות התנהגותיים אשר יתמקדו בכישורים הרכים של המועמדים לרבות: עבודת צוות, מנהיגות, יכולת להתנהל בלחץ ועוד. המראיינים מחפשים אנשים שיכולים לעבוד בצורה טובה ויעילה תחת לחץ ולהסתגל למצבים משתנים בצורה מהירה. לאחר הראיונות תתבצע הבחירה הסופית.

ועדת הקבלה תעבור על כל המידע שנאסף בתהליך ותבחר מועמדים אשר הראו את הפוטנציאל הגבוה ביותר לשילוב ביחידה ולעמידה בדרישות ובמשימות שלה.

אין ספק כי סדנה 8200 היא דבר שחשוב שכל צעיר שרוצה להתקבל ל8200 יעבור וזאת בכדי לקבל את ההכנה הטובה ביותר לקראת המיונים ולצלוח אותם. סדנה 8200 תסייע להבין מה בדיוק תעברו במסגרת יום המבחנים והראיונות ולהיערך לכך בצורה המיטבית מכל בחינה באשר היא.

תהליך המיון ל8200 הוא תהליך שאמור להיות ממצה ויסודי כאשר המטרה היא לוודא כי רק אנשים שמתאימים ליחידה יתקבלו אליה. אלה כמובן יקבלו הכשרה ייעודית לאחר מכן שמטרתה תהיה להכין אותם לתפקידים ביחידה. ההכשרה תהיה מקיפה ורצינית ותכלול מיומנויות טכניות, נהלים מבצעיים ועוד.

עוד מהבלוג שלנו

מסלול חבצלות

מסלול חבצלות

אם אתם חושבים להתגייס לחיל המודיעין, חשוב שתדעו כי חיל המודיעין משלב